Automatikus kanban rendszer megvalósítása elektronikai gyártó cégnél
A megújítást megelőző állapot szerint a termelés anyagellátása előre definiált ún. kanban egységekben történt. A gyártó cellákban az anyagigény jelzését papír alapú, nyomtatott kártyákkal végezték. A sorok anyagellátása milkrun rendszerű körjáratokban történt.Probléma a régi rendszerrel: A papír alapú kártyákat karban kellett tartani, a hiányzó elveszett darabokat pótolni, az új alapanyagok, alternatív anyagok számára új kártyákat kellett rendszerbe állítani. A körjárat raktárba való visszaérkezésekor lehetett csak elkezdeni a következő járattal kivivendő anyagok előkészítését. Az alapanyagok és a gyártandó termékek sokfélesége csak részben tette lehetővé az anyagok „rendelés” nélküli előkészítését. Így nagy mennyiségű biztonsági készlettel kellett dolgozni mind a raktári, mind a termelési területen.
Megoldás a régi rendszer problémáira
A javasolt és végül megvalósított elektronikus kanban rendszer több részrendszer együttműködése eredményeként folyamatosan figyeli a gyártó egységek alkatrészenkénti, részegységenkénti készletszintjét és az előre beállított készletszint paraméterek alapján vezérli a raktári anyag előkészítési, körjárat feltöltési és gyártóegység anyagátadási folyamatokat. Az anyagmozgások vezérlésre és dokumentálásra vezeték nélküli hálózatban működő mobil terminálokat használ, mely terminálok vonalkód olvasóinak segítségével történik a gyors és pontos ellenőrzés adatrögzítés. Mivel a rendszerben mozgó minden logisztikai egység egyedi azonosítóval van ellátva, a rendszer egyben alap szintű termelési visszakövetési rendszerként is funkcionál.
Az anyagmozgások hátterében központi nyilvántartó rendszerként SAP vállalatirányítási rendszer működik, melyet meghatározott pontokon értesíteni kell a bekövetkezett készletváltozásokról. Ezt a feladatot is az InfoLOG rendszer látja el standard interfészen keresztül. A rendszer bevezetésének eredményeként csökkent a gyártás kiszolgálásához szükséges személyzet száma, csökkent a termelésben lévő készlet mennyisége és pontos mérési adatok állnak rendelkezésre az egyes folyamatelemek elvégzéséhez szükséges időkről, mely adatok a folyamatok optimalizálásához elengedhetetlenek. Mindezek együttesen tették lehetővé a rövid megtérülési időt.